Ana sayfa Bankalar Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Güncel

Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Güncel

780
0

Yatırım yapmak, iş oluşturmak, hayvancılıkla geçimini sağlamak, mağaza açmak ve ziraat ile ilgili faaliyetlerde bulunmak isteyen girişimcilere devlet, teşvik kredisi ile destek olmaktadır. Devlet Destekleme Kredileri adı altında sunulan bu finansmanların belirli şartları ve müracaat koşulları bulunmaktadır.

Öncelikli olarak teşvik kredi nedir ve iyi mi alınır mevzularında bilgilendirme yaptıktan sonrasında teşvik kredisi veren bankaları da yazımızda sıraladık. Bundan dolayı bazı illeri ve bazı sektörleri kapsamakta olduğundan tüm yurttaşlarımız yararlanamamaktadır. Buna bağlı olarak da yukarıda belirtilen hayvancılık, ticari ve tarımsal faaliyetler için kamu ve hususi bankalardan da finansman sağlayabilirsiniz.

Teşvik Kredisi Nedir?

Devletin, ekonomik kalkınma ve buna bağlı olarak da toplumsal refahın oluşturulması amacıyla bazı sektörel faaliyetlere sağlamış olduğu finansmana teşvik kredisi denilmektedir. Bu kapsamda Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kurularak, çiftçilerin hayvansal ya da tarımsal giderleri ile iş yeri açmak isteyen kişilerin müessese masraflarının büyük seviyede karşılanması hedeflenmiştir.

Kurum, bilhassa kırsal kalkınma programlarının uygulanması ve ekonomik kalkınmaya yönelik projelerin gerçekleştirilmesi maksadıyla bağışlama krediler kullandırmaktadır.

Teşvik kredisiTKDK ve KOSGEB şeklinde devlet bünyesi haricinde bazı finans kurumlarıyla antak kalma sağlanarak “faizsiz kredi” kapsamında da verilmektedir. Faizsiz teşvik kredisi veren bankalar ile üretime teşvik edilmesi amacıyla kullandırılan öteki bankaların finansmanlarını alt başlıklarda bulabilirsiniz.

Teşvik Kredisi Iyi mi Alınır?

Teşvik kredisi almak için yapılması gerekenler; ihtiyacınız olan destek unsurlarını belirlemek, bağışlama kredi, 0 faizle geri ödemeli kredi ve bankaların sunmuş olduğu faizli krediler olmak suretiyle hangi desteklemeden yararlanmak istediğinize karar vermek ve buna gore ilgili birime başvuruda bulunmak.

Bundan dolayı devlet destekli bağışlama krediler bile kişinin gerçekleştirmek istediği işin etkinlik alanına gore değişkenlik göstermektedir.

Teşvik Kredisi Kimlere Verilir?

Hayvancılık sektörünün canlandırılması maksadıyla teşvik kredisi, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile arıcılık ve kümescilik şeklinde çiftlik faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere verilmektedir. Öteki taraftan ziraat işletmesinin giderlerini karşılamak isteyen vatandaşlarımızla, yeni işyeri kurma amacında olan kişilerin işletme demirbaşları için sunulan teşvik kredileri de mevcuttur.

Teşvik Kredisi Alma Şartları ve Belgeler

Teşvik kredisi, girişimcilik destek programı kapsamında KOSGEB’ten alınmak istendiğinde; ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitiminin bitirilmesi şarttır. Sonrasında eğitimini başarıyla bitiren kişiler, yapmak istedikleri işe dair plan hazırlayarak ilgili KOSGEB biriminin onayına sunmalıdır.

Kurum, bazı faktörleri göz önünde bulundurarak oluşturulan iş planını detaylı bir halde inceler ve peşinden onay verirse teşvik kredisinden yararlanabiliyorsunuz. Peki, finans kurumlarından devlet destekli bağışlama kredi ve teşvik iyi mi temin edilir?

Devletimizde etkinlik gösteren birçok finans kurumu bulunmakta ve kurumların destek kredisi için talep etmiş olduğu müracaat koşulları ile belgeleri değişmektedir. Mesela; Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ile kendi çiftliğini oluşturmak isteyenler, bankaya güvence göstererek ve hayvan türüne bağlı olarak belirli sayıda hayvan alarak kredi kullanabilirler.

Bundan dolayı devletin verdiği faizsiz kredi haricinde hususi ve kamu bankalarının da sunmuş olduğu finansmanların müracaat koşulları, emek harcama politikaları gereğince değişkenlik göstermektedir.

Teşvik Kredisi Hangi İllerde Veriliyor?

TKDK teşvik kredisi; müracaat icra eden kişilere bölgesel olarak ve yeni yatırım sektörlerine bağlı olarak verilmektedir. Bu kapsamda illere gore Türkiye yatırım teşvik haritasını incelediğimizde; 1.bölge teşvik kredisi hangi illerde veriliyor merak edenler için 03/05/2017 geçmişine kadar alınmış karar değişiklikleriyle beraber güncel sıralama şu şekildedir:

  • Ankara
  • Eskişehir
  • İstanbul
  • Kocaeli
  • Bursa
  • İzmir
  • Muğla
  • Antalya

Teşvik Kredisi Hangi Sektörlere Veriliyor?

Teşvik kredisi verilen sektörler; hayvancılık, imalat, tekstil, ziraat, madencilik, elektronik, buğu, gaz ve iklimlendirme üretimi, dağıtımı, su temini, toptan perakende tecim, inşaat, ulaştırma ve depolama, informasyon/yazışma, konaklama ve yiyecek, finans, sigorta, mesleki, teknik/bilimsel faaliyetler ve öteki hizmet alanlarıdır.

Teşvik Kredisi Veren Bankalar

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun başlatmış olduğu destekleme projelerine finans kurumları da dâhil oldu. Bu kapsamda teşvik kredisi veren bankalar bulunmakta ve kişilerin projeleri için gerek duydukları finansmanlar çeşitli kredi ürünleri ile sağlanmaktadır.

Devlet ve bankaların ortaklaşa iş içinde yürüttükleri bu projelerde, ülke vatandaşlarının istihdam olanağına haiz olması ve sektörel olarak ekonominin canlandırılması amaçlanmaktadır.

Halkbank Teşvik Kredisi

İş oluşturmak isteyenlerin, müessese harcamalarını karşılayabilmesi ve ekonomik hayata katılmaları için lüzumlu olan sermayenin temin edilmesi için Halkbank teşvik kredisi vermektedir. “Girişimci Kredileri” adı altında verilen bu finansman; üniversite mezunu olan deneyimsiz kişilere 50.000 TL’ye kadar, tecrübe kazanan bireylere ise 75.000 TL’ye kadar sağlanabilmektedir.

Ziraat Bankası Teşvik Kredisi

KOSGEB ile ortaklaşa iş içinde olan Ziraat Bankası teşvik kredisi olarak desteklemelerde bulunmakta ve işletmelerin nakit gereksinimleri için finansman sağlamaktadır. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması ve işletme türünün orta ya da büyük ölçekli grupta yer alması gerekmektedir.

Vakıfbank Teşvik Kredisi

Finansal döngünüze en uygun kredi çeşitlerini Vakıfbank’ta bulabilirsiniz. Bundan dolayı kurum; nakit krediler, gayrinakit krediler, dış tecim kredileri, proje ve yatırım kredileri olmak suretiyle 4 çeşit finansman sunmaktadır. Vakıfbank teşvik kredisi ile kendi işinizi oluşturmak ya da mevcud işletmenizi büyütmek mümkün.

Güvence Bankası Teşvik Kredisi

KOBİ’lere daha çok kredi imkânı sunulması ve işletme faaliyetlerinin yürütülmesinde lüzumlu olan finansmana kolaylıkla erişim sağlanması amacıyla Kredi Güvence Desteği (LGF) oluşturuldu. Güvence Bankası teşvik kredisiile 2014-2020 döneminde ayrılan toplam bütçeden yararlanmak isteyenlerin şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

İş Bankası Teşvik Kredisi

Sıfır faizli işletme sermayesi elde etmek istiyorsanız, İş Bankası teşvik kredisine müracaat edebilirsiniz. KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan işletmelerin bununla birlikte güncel KOBİ beyannamesi onaylı olması gerekmektedir.

İşletme başına kullandırılan maksimum limit 50.000 TL olmakta ve ilk yıl ödemesiz olarak geçmektedir. Sonraki yıllarda ise üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödeme talep edilmekte ve toplam 36 ay vadeli olarak kredi kullandırılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here