Ana sayfa Bankalar Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? (GÜNCEL 2019)

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? (GÜNCEL 2019)

584
0

Torun bakma maaşı iyi mi alınır, torun bakma maaşı 2019 hakkında bilgiler, güncel torun bakma maaşı detayları nedir? Torun bakım parası desteği, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca başlatılan mühim bir projedir. Bu projeye nazaran; doğum meydana getiren, çalışan annelerin tekrardan çalışabilmeleri için küçüklere ananelerin ya da babaannelerin şu demek oluyor ki aile büyüklerinin bakması için verilecek olan yardımı kapsamaktadır. Bu tavsiye her ne kadar Türk iş adamları tarafınca sunulsa da Bakanlık tarafınca oldukça beğenilmiş ve proje haline getirilmiştir. Her ne kadar tüm emek harcamalar bitmese de şimdiden projenin taslakları neredeyse tamamlanmıştır. Sadece halen daha bilinmeyenleri olan bu proje hakkında çeşitli data kirliliği de oluşmuştur. Bu data kirliliğinin önüne geçebilmek için rehber makalemizi okuyabilirsiniz. Torun bakma maaşı iyi mi alınır?

Torun Bakma Maaşı Iyi mi Alınır, Nedir?

Ilk olarak torun bakma maaşı, bakanlık tarafınca 2017 senesinde çıkarılmış bir projedir. Çalışan annelerin doğum yaptıktan sonrasında hali hazırda devam eden iş hayatından kopmaması ve işlerine kaldıkları yerden devam edebilmesi için geliştirilmiştir. Bu maaşlar 2017 senesinde müracaat meydana getiren kişilere ödenmiş ve proje yerine getirilmiştir. Peki bu proje aynı şekilde 2019 senesinde da devam edecek mi, başvurular devlet tarafınca kabul edilecek mi?

 

Şimdi ise daha öncesinde ödeme alan büyükanneler bu ödemelerin 2019 senesinde da devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Sadece bu uygulamanın devam edip etmeyeceği hakkında devlet tarafınca açıklamalar beklenmektedir. Gene de şartları sağlayıp yerine getirerek müracaatyapabilirsiniz.

Torun Bakım Parası Ücretleri Ne Kadardır?

Torun bakım parası verilecek olan aileler, Bakanlık tarafınca belirlenecektir. Buna nazaran proje kapsamında ortalama ilk 1000 aileye, torun bakım parası desteği olarak verilmesi kararlaştırılmıştır. Sonrasında elde edilecek olan verilerin sonuçlarına nazaran tüm ülke kapsamında yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağı belli olacaktır. Uygulamada ulaşılmak istenen amaç; maddi geliri düşük olan ailelerin, aile ekonomilerine bir nebze de olsa katkıda bulunmaktır. Ek olarak doğum sebebi ile emek harcama hayatından ayrı kalan bayanların, emek harcama hayatlarına yeniden geri döndürülmesi amaçlanmıştır. Bakanlığın belirlediği sayılara nazaran torun bakım maaşı 425 TLolarak hesaplanmıştır. Proje kapsamına nazaran aileler bu maaşı 12 ay süresince alabileceklerdir.

Torun Bakma Maaşı Almak için Ihtiyaç duyulan Şartlar Nedir?

 

Bebek bakım parası alma şartları, hemen hemen proje aşamasında olduğundan başvuruda bulunan tüm ailelere verilmeyecektir. Bu destek parasını alabilmek için yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan mühim şartlar bulunmaktadır. Sadece sağlanması ihtiyaç duyulan en mühim koşul bakılacak olan çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerektiğidir. Buna nazaran sağlanması ihtiyaç duyulan öteki şartlar şunlardır;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Belirli bir ikametgâh adresine haiz olmak,
 3. Çocuk ve ailenin aynı evde, çocuğa bakacak olan kişinin ise aynı şehirde yaşıyor olması,
 4. Doğum meydana getiren annenin 18 yaşını geçkin olması,
 5. Annenin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na minimum 360 gün prim ödemiş olması ve devlet kurumları hariç hususi bir kurumda çalışıyor olması ve bebek bakım desteği süresince işten ayrılmayacak olması,
 6. Annenin 8 haftalık doğum sonrası izin hali süresini geçirmiş olması ve desteğe müracaat esnasında çalışıyor olması,
 7. Ailenin haiz olduğu gelirin, Bakanlık tarafınca belirlenecek olan üst sınırı aşmayacak olması,
 8. Annenin işvereni ile akrabalık derecesinin bulunmaması,
 9. Bakanlıktan alınan bu proje desteği esnasında ailede çocuğa bakan herhangi bir bakıcının çalışmıyor olması,
 10. Çocuğa bakacak olan büyükannenin herhangi bir fizyolojik problemininin ya da sıhhat durumunun bulunmaması,
 11. Çocuğa bakacak büyükannenin ruhsal ve fizyolojik olarak kafi olması,
 12. Çocuğa bakacak büyükannenin 65 yaşından ufak olması, (Eğer 65 yaşından büyükse de sıhhat raporu alınarak bu durum aşılabilir)
 13. Anne ve babanın aylık gelirlerinin maksimum 3 asgari ücret olması ve bunu geçmemesi,
 14. Annenin geriye dönük 1 senelik sigortasının ödenmiş ve etken olması,
 15. Çocuğa bakan bir bakıcının olmaması, çocuğa bakan maaşlı birinin olmaması,
 16. Çocuğa bakacak olan büyükannenin çocuk ile aynı ilde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan tüm şartların yerine getiriliyor olması halinde lüzumlu evraklar ile Bakanlığa başvuruda bulunulabilmektedir.

Torun Bakım Parası Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Torun bakım parası müracaat formu, ilk olarak Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına ilişik www.csgb.gov.tr web adresi üstünden doldurulur. Sadece herhangi bir sebepten dolayı torun müracaat parasına başvuramayan kişiler illerde bulunan Emek harcama ve İş Kurumu (İŞKUR) ile Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) aracılıkları ile başvuruda bulunabilirler.

Torun Bakım Parası İçin Seçilen Pilot İller Hangileridir?

Bebek bakma maaşı parası alabilmek için ilk olarak pilot illerde yaşıyor olmanız icap ettiğini söylemiştik. Proje hemen hemen yeni olduğundan yalnız seçilen illerde bulunan kişiler torun bakma maaşından faydalanabilecek. Bebek bakım destek projesi kapsamında seçilen pilot iller, sırasıyla şunlardır;

 • İzmir
 • Bursa
 • Ankara
 • İstanbul
 • Konya
 • Tekirdağ
 • Sakarya
 • Gaziantep
 • Antalya
 • Kayseri’dir.

Eğer bu illerden birinde oturuyorsanız ve maddi olarak bebek bakım parasına ihtiyacınız bulunduğunu düşünüyorsanız, bakanlık üstünde bulunan formu doldurarak siz de torun bakım parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurusu kabul edilen aileler, verilen destek ücretlerini PTT şubelerinden ya da PTT matiklerden her ay çekebileceklerdir. Müracaat neticeleri kişilerin cep telefonlarına parasız SMS şeklinde gönderilecek ve müracaat neticeleri kişilere bu şekilde bildirilecektir. Torun Bakma Maaşı hakkında verilecek bilgiler genel olarak bunlardır.

Torun Bakım Parası Devamlı Olarak Ödenecek Mi?

Bu mevzu hakkında hemen hemen resmi bir izahat gelmemiş olsa bile, bazı yetkililer ve iş adamları bu projenin ciddi bir maliyeti bulunduğunu ve devamlı olarak dile getirilemeyeceğini söylüyor. 2017 yıllarında iyi mi çıktıysa gene devam eden yıllarda devletin yapmış olduğu açıklamaları takip ederek proje hakkında data edinebilirsiniz. Bu projenin niçin faaliyete geçtiğini ise bazı maddeler halinde sıralayalım;

 • Hanımefendilerin iş hayatlarındaki istihdamını desteklemek ve güvence altına almak.
 • Aile içi iletişimi kuvvetlendirmek.
 • Geçmiş günlerdeki geleneksel aile görüşünü desteklemek.
 • Hanımlarımıza evlatlarının güvenli bir elde bulunduğunu hissettirerek iş hayatlarında daha başarıya ulaşmış ve verimli olmalarını sağlamak.
 • Hanımefendilerin evlatları doğduktan sonrasında devam eden iş yaşamının aksamasını önlemek.

bu şeklinde etkilerin genel olarak bu projenin meydana çıkması için etkili bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple sürekli olmasa bile belirli süreler dahilinde tekrardan gündeme gelmiş olarak bu projenin kapsama alınacağını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here