Ana sayfa Bankalar VEDOP Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?

4810
0

VEDOP, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca uygulama konulmuş bir otomasyon sistemidir. Bu sistem yardımıyla, vergi dairelerinde meydana gelen işlemler, online ortamda daha süratli bir halde yapılabilir hale geldi. Ilkin bir proje olarak başlatılan ve verim elde edildiğinin görülmesiyle beraber kullanımına sunulan, arkasından kullanımı yaygınlaşan VEDOP sistemi vasıtasıyla kayıt dışı ekonominin kayıtlara geçmesi de amaçlanmaktadır.

VEDOP (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) Nedir?

Özetle VEDOP:

 • Gelir İdaresi Başkanlığınca uygulanan işlemlerin, bir otomasyon üstünden yürütülmüş olduğu sisteme verilen isimdir.
 • İşleme alınan tüm veriler, VEDOP sisteminde elektronik ortama göç eder. Bu da iş yükünün azalmasını ve verimliliğin artmasını sağlar.
 • Gelir İdaresi Başkanlığının temel altyapısı olarak işlev gören VEDOP, kamu kurumları ile online olarak data paylaşımı yapılmasına da olanak tanır.
 • Bunlar haricinde; kayıt dışı ekonominin kayıtlı hale gelmesini, vergi mükellefi olan kişilerin defter ve belgelerinin elektronik ortamda temin edilip arşiv haline getirilmesini de sağlar.

VEDOP üstünden bildiri sorgulaması da yapılabilir. Bildiri sorgulama işleminin, Gümrük ve Tecim Bakanlığı resmi web sitesi üstünden gerçekleştirilmesi mümkündür.

VEDOP Bildiri Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Beyannname; yazı ile meydana getirilen bildirimdir. Genel olarak; vergi borçlarının hesaplanmasında yükümlü ve vergi sorumluları tarafınca, kanunda belirlenmiş olan dönemlerde vergi dairelerine bildiri verilir.

 • VEDOP bildiri sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak Tecim ve Gümrük Bakanlığının ilgili web adresini açın. Ekranın sağ üst kısmında bulunan ”E-İŞLEMLER” bağlantısına tıklayın.

 • Oluşturulan ekranda, Tecim Bakanlığı tarafınca online olarak sunulan tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. VEDOP bildiri sorgulaması için işlem menüsünden ”Detaylı Beyan Durumu Sorgulama’ bağlantısına tıklayın.

 • ‘Detaylı Beyan Sorgulama’ sayfasından, bildiri sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ekranda bildiri numarası haricinde, sorgulama durumuna nazaran işaretlenmesi ihtiyaç duyulan seçenekler de yer alır. Sorgulama öncesinde işaretlemeleri yapmanız gerekir.

Sorgulama ekranında yer edinen ifadelerin belirttikleri bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • AZO durumu: Beyannamenin AZO sistemine aktarılıp aktarılmadığı bilgisini verir.
 • Çıktı seri no denetim: Sorgulaması yapılacak olan beyannamenin çıktı seri numarasını gösterir.
 • ETGB: İhracatta operatörler tarafınca doğrusu posta, süratli kargo taşıyıcıları tarafınca elektronik ortamda düzenlenen beyana verilen isimdir.
 • Sorgulama için lüzumlu seçenekleri işaretleyip bildiri numarasını yazdıktan sonrasında güvenlik doğrulama aşamasına geçiş yapın.

 • Güvenlik şifresi için 5 değişik ikon bulunur. Ekranda hangi ikon yazıyorsa, ‘Buraya Sürükle’ kısmına sürükleyin. Bu işlemin arkasından ‘Sorgula’ butonuna basarak VEDOP bildiri sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Beyannameler için belirli tarih aralıkları bulunur ve bu tarih aralıklarında beyannamelerin verilmiş olması gerekir. Bildiri vermesi gerekenlerin, VEDOP sistemine girip beyannamenin kayıtta olup olmadığını denetim etmesi oldukça önemlidir.

Bildiri sorgulama işlemini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here