Ana sayfa Bankalar Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

713
0

Yanlış hesaba yatan para geri alma, yanlış hesaba yatan para iyi mi geri alınır, yanlış hesaba yatırılan para iyi mi geri alınır, yanlış hesaba para yatırma durumunda neler yapılır, hepsi yazımızın devamında yer ediniyor. Günlük yaşamın koşturmacası içinde yaptığımız işler birbirine girebiliyor, yapacağımız para transferlerini değişik hesaplara gönderebiliyoruz. Olması gerekenden değişik bir hesaba göndermiş olduğumuz paralara ne oluyor? Bu şeklinde işlemlerde izlemeniz ihtiyaç duyulan bazı adımlar mevcut. Peki yanlış bir hesaba para yatırırsak ne olur? Yanlış hesaba yatan para için izlememiz ihtiyaç duyulan yollar nedir? Hep birlikte inceleyelim.

 

Yanlış Hesaba Yatan Para Iyi mi Geri Alınır?

Para transferi yaparken aslına bakarsak daha dikkatli olmamız gerekiyor. Gönderdiğimiz kişinin hesap bilgilerini yanlış yazmak, IBAN numarasının bir karakterini değişik yazmak göndereceğimiz paranın değişik bir hesaba ulaşmasını sağlayabilir. Hatta kimi zaman isim – soyisimlerde meydana getirilen hatalar bile havale işlemi esnasında paranın değişik hesaba gitmesine sebep olabilir. İnternet Bankacılığı üstünden gönderim yaparken tüm detayları iki sefer denetim edip, son onay adımında yine hesap bilgilerinin üstünden geçmek hemen sonra uğraştırıcı adımlardan bizi kurtarabilir. Yanlış hesaba yatan para sorunlarının ortaya çıkma sebebi de çoğu zaman bu şeklinde sebeplerdir.

 

Eğer ATM’ler üstünden işlem yapıyorsak gene burada bizlerden fazladan bir ekip bilgiler isteyebilirler. TC Kimlik, cep telefonu numarası şeklinde detayları aslına bakarsanız yanlış girmeniz durumunda aktarma işleminin gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz. Sadece gene burada talep edilen hesap numarası, şube kodu şeklinde detayları yanlış girmeniz paranın değişik hesaba gitmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda ise bu şeklinde bir hesap numarası bulunmazsa, paranız askıda kalabilir. Bazı bankalarda ise paranız karşı tarafa ulaştırılmadığı için dakikalar içinde aktarma ettiğiniz parayı hesabınıza geri yansıtır. Peki yanlış hesaba yatan para iyi mi geri alınır, ne şeklinde işlemler gerekir?

Yanlış Hesaba Gönderilen Para Ne Olur?

 

Bankalar, para transferi yapabilmemiz için bir oldukca vasıta sunmakta. ATM’ler, banka şubeleri ve alan kişi hizmetleri üstünden bile dakikalar içinde para transferi işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Sadece para transferi yaparken en sık hata yaptığımız yer İnternet Bankacılığı’dır. Bazı durumlarda İnternet Bankacılığı kullanırken detayları yanlış girebilir, karşı tarafın ilettiği hesap numarasını yazarken hataya düşebiliriz. Bunun önüne geçebilmek için ise karşı tarafın IBAN yada Hesap Numarası iletirken direkt web bankacılığından kopyalamasını, görüntü halinde değil metin halinde tarafınıza iletmesini talep edebilirsiniz.

Eğer yanlış bir para transferi işlemi yaptığınızı düşünüyorsanız ilk olarak süratli bir halde bankanız alan kişi hizmetlerini aramalı, yanlış para transferi hakkında bilgilendirmeli ve iptalini sağlamalısınız. Eğer parayı yanlış gönderdiğiniz şahıs de sizinle aynı banka kullanıcısı ise banka kişiye kolaylıkla ulaşıp ödemeyi direkt olarak geri çekecektir. Sadece parayı gönderdiğiniz şahıs değişik banka müşterisi ise izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar birazcık daha farklılık göstererek uzayacaktır.

Bununla beraber altını çizmeliyiz ki, yanlış para transferi mevzusunda şüpheleniyorsanız süratli bir halde denetim ederek alan kişi hizmetlerini aramalısınız. Eğer parayı gönderdiğiniz şahıs, gönderdiğiniz para üstünden bir harcama yaparsa banka bu harcamayı tarafınıza iade etmeyecektir. Süratli davranarak bankayı derhal ararsanız, para transferi yaptığınız hesaba bloke koyulacak ve paranızı geri alana kadar herhangi bir harcama yapılmayacaktır.

Yanlış Hesaba EFT Yaptım, Iyi mi Geri Alırım?

EFT işlemlerinde değişik bankalar arası işlem yapıldığı için kesinlikle işlerin birazcık daha zor bulunduğunu söyleyebiliriz. Çoğu zaman bankalar bu şeklinde işlemlerde pek fazla işlem yapamadığı için, iş tamamen size kalıyor diyebiliriz. Karşı taraf ile iletişime geçerek yaptığınız yanlış para transferi mevzusunda bilgilendirebilir, paranızı geri isteyebilirsiniz. Sadece bu mevzuda da tamamen karşı tarafın insiyatifinde bulunduğunu hatırlatmak zorundayız. Eğer karşı taraf parayı göndermek istemiyorsa da iyi mi bir yol izlemeniz icap ettiğini yazımızın devam bölümünde paylaştık.

Yanlış Para Transferi Yaptım, Karşı Taraf Paramı Göndermiyor

Para transferini yanlış bir hesaba EFT olarak gönderdiniz, daha sonrasında bu şahıs ile iletişime geçtiniz paranızı istediniz. Sadece şahıs parayı göndermek istemiyorsa, bu mevzuda meydana getirecek pek bir şey kalmadığını söyleyebiliriz. Şundan dolayı para transferi esnasında bilgilerin doğruluğu onlarca kere onaya sunulduğundan, burada hata tamamen sizin omuzlarınıza yükleniyor. Karşı tarafın da iyi niyetine kaldığınız için, parayı göndermemesi durumunda yapabileceğiniz tek işlem dava açmak oluyor.

Karşı taraf, yaptığınız yanlış para transferini tarafınıza iade etmiyorsa hızlıca bir avukat tutarak sebepsiz zenginleşme davası açarak kendinizi savunabilir, tüm kanıtları mahkemeye sunarak haklı bulunabilirsiniz. Haklı bulunmanız durumunda da tüm avukatlık harcamaları karşı taraftan öğrenim edilerek, yanlış yaptığınız aktarma tarafınıza iade edilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here