Ana sayfa Bankalar Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Başvurusu

790
0

Konut kredisi kullanan kişilerin borçlarını ödemekte güçlük yaşadıkları sırada yapabilecekleri iki şey vardır. Bunlardan biri mevcut borcun bulunmuş olduğu bankadan yapılandırma isteğinde bulunulması, öteki ise başka bir başkaya kredinin aktarma edilmesi için başvuruda bulunulmasıdır.

Yapılandırma işlemi, mevcut bankanın güncel piyasa faiz oranlarına düşmediği durumlarda tüketici için avantajlı değildir. Bu yüzden yüksek faiz uygulanmaması için Ziraat Bankası aktarma konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Aktarma işleminde uygulanacak olan faiz oranlarını ve istenilen belgeleri yazımızda paylaştık…

Ziraat Bankası Aktarma Konut Kredisi Özellikleri

Konut kredinizi Ziraat Bankası’na güncel oranlar ile taşıma işleminize aktarma ya da refinansmandenilmektedir. Bilhassa başka bankadan kullanılan konut kredisinin taksitlerini azaltmak amacında olan tüketiciler bu fırsattan yararlanabilirler. 120 aya kadar vade olanağı sunan banka, konutun ekspertiz değerinin %80 oranına kadar kredi kullandırabiliyor.

Sadece kredi tutarı direkt olarak öteki bankaya aktarılarak, o bankaya olan borcunuzun kapatılması sağlanıyor. Kredi kullandığınız gayrimenkul üstüne ipotek tesis edilmesine karşın eğer banka lüzumlu görürse ek güvence talebinde de bulunabiliyor. Ek olarak kredinin vadesi süresince konut, zelzele ve yaşam sigortası yapılıyor.

Ziraat Bankası Aktarma Konut Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

Refinansman başvurusunda bulunan tüketicilerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus yeni faiz oranlarının ne olacağıdır. Ziraat Bankası aktarma konut kredisi için %1,05 ile %1,07 içinde faiz uygulamaktadır. Faiz oranının değişkenlik göstermesindeki sebep ise geri ödemede seçilecek olan vadenin uzunluğu ya da kısalığıdır. Ödeme planınız hesaplanırken faiz oranı haricinde öteki harcamalarda eklendikten sonra, durağan(durgun) taksit tutarınız ve toplamda geriye ödeyeceğiniz meblağ bulunur.

Konut kredisi hesaplamasında tüketicinin avantajına olan bir durum ise Ziraat Bankası geri ödeme planı hazırlarken, ödeme sıklığını kullanıcıya sormaktadır. İster ayda bir, isterseniz de üç ayda bir ödeme yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu koşulları kabul ederseniz refinansman için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Aktarma Konut Kredisi Müracaat İçin Lüzumlu Belge Ve Şartlar

Emek harcama durumunuza ilişik olan gelir belgesi, nüfus cüzdanı, geçişlik belgesinin fotokopisi ya da sürücü belgesinin fotokopisi, müracaat formu ve satın alınmış konutun tapu belgesinin fotokopisi tarafınızdan istenilecek olan ilk belgelerdir.

Özgür meslek mensuplarından ise bağlı olunan meslek kuruluşlarından üyelik belgesi alınması ve bu belgenin fotokopisinin teslim edilmesi istenmektedir. Tüzel kişiliklerin ortağı olan refinansman başvurusu icra eden kişilerden de, ortağı oldukları şirkete dair ana sözleşmenin yayınlandığı tecim sicil gazetesi ve/yada gazetelerinin fotokopisi talep edilmektedir.

Ziraat Bankası Aktarma Konut Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Mevcut borçlarınızın aktarma edilmesi için Ziraat Bankası’nı belirlediğinizde size en yakın şubesine başvuruda bulununuz. Giderken ilk aşamada lüzumlu görülen gelir belgeniz, kimliğiniz ve tapu fotokopinizi yanınıza alırsanız müracaat sürecini hızlandırabilirsiniz.

Başvuruyu yapmak için alan kişi temsilcisine konut kredisi transferinde bulunmak istediğinizi beyan etmeniz kafi olacaktır. İkinci aşama ise başvurunuzun değerlendirilmesidir. Şube yetkilileri tarafınca bankanın emek verme politikasına gore başvurunuz değerlendirilir ve tarafınıza pozitif ya da negatif şeklinde dönüş yapılır.

Eğer cevap pozitif olursa kredi kullanım aşamasına geçilecektir. Bu aşamada ise her bankanın kriterlerinin değişik olduğu bilinmektedir. Eğer başvurunuz onaylanırsa, refinansman kullandırma ile ilgili yetkililer size kapsamlı informasyon verecektir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here