Ana sayfa Bankalar Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

613
0

Mecburi Trafik Sigortası, Türkiye’de trafikte gezen tüm motorlu taşıtlar için adından da anlayacağınız suretiyle yaptırılması mecburi olan bir sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortasıyaptırmayan araçlar, trafiğe çıkamaz ve çıkmaları durumunda araçları trafikten men edilir. Bu durumun çeşitli cezaları vardır. Bu sigorta yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerlidir ve ülkemizi kapsar. Peki bu mecburi sigorta nedir? Yaptırılmazsa ne olur? Cezaları nedir?

Mecburi Trafik Sigortası Nedir?

Trafiğe çıkan tüm araçların yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Sadece bu sigorta meydana getirilen aracı değil, kaza anında karşı tarafta oluşan maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Mecburi trafik sigortası, kaza yaptığınız anda meydana gelen zararınızı karşılamaz. Sizin zararınızı karşılayan Kasko‘dur.

Trafik sigortası yaptırmamış olanlar yada süresi dolduğu halde yenilemeden trafiğe çıkmaya devam eden araçlar trafikten men edilir, halk arasındaki tabiri ile vasıta bağlanır. Tüm vasıta sahipleri bu sigortayı yaptırmak ve devamındaki işlemleri de izlemek zorundadır. Trafik Sigortası her vasıta için ayrı ayrı yapılır ve her yıl de yenilenmesi zorunludur. Vasıta sahipleri de tüm bu işlemlerden mesuldür.

Bu işlemlerin takibini yapmayan vasıta sahiplerinin araçları güvenlik otoparkına çekilir. Elbet bu süreç içinde ne kadar oldukca beklerseniz o denli zararlısınız. Sigorta yaptırmadan geçirdiğiniz süre süresince gecikme zammı ve otopark parası şeklinde ücretler cebinizden çıkmak zorunda olacaktır.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Trafik Sigortası, kazalarda meydana gelen yaralanmalar, ölümlü kazalar ve maddi hasarları karşılar. Sadece karşılayacağı oranlar her yıl değişim gösterir. Ek olarak sigorta yaptırdığınız poliçenin şirketi de değişik durumları karşılayıp, değişik durumları karşılamıyor olabilir. Bunun için sigorta yaptırırken haklarınızı iyi araştırmalı ve öğrenmelisiniz.

Kazada herhangi bir can kaybı yaşandığı taktirde ölen kişinin yakınlarına belirli miktarlarda para ödenir. Bu para, yaralanarak hastanede yatan kişiye ödenen paradan daha değişik bir meblağ olacaktır. Bu tutarlar her yıl değişim gösterdiği için poliçeleri iyi araştırmalısınız.

Mecburi Trafik Sigortası‘nın genel özeti bu şekildedir. Trafik sigortası karşı tarafın zararını karşılıyor, yaptırmama gerek yok diye düşünüyorsanız yanılyorsunuz.

Bu sigorta mecburi!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here